I recently began a subscription to Daily Harvest. Long story short: it’s been fantastic.

Click this link if you want 3 free cups ($21 in savings) when you order your first box.

What is Daily Harvest?

Daily Harvest sends you portioned, organic/healthy/super-food meals to your house. You order it online and they send a box with all your frozen meals to your doorstep. The cool thing about these meals is that they are prepared in ways you probably wouldn’t do on your own.

For example, my favorite “Harvest Bowl” called the “Cauliflower Rice + Pesto” consists of cauliflower, organic spinach, organic basil, raw cashews, and nutritional yeast. I wouldn’t have come up with that delectable combination of nutrition-rich ingredients on my own. All the smoothies, soups, harvest bowls, lattes, oat bowls, use unique ingredients and are thrown together beautifully.

Not only do these cups have some crazy ingredients, but they are also extremely easy to prepare. If you can prepare a ramen bowl, you can prepare these meals. Come to think of it, the Daily Harvest meals are simply ramen bowls that are actually good for you.

The Economics of Daily Harvest

However, they are a bit more expensive than ramen bowls. A “Hot and Spicy” ramen bowl at Wal-Mart costs right around $1.00. These Daily Harvest cups run around $7.00. Huge difference, for sure.

So, why do I choose Daily Harvest over ramen noodles?

Well, ramen bowls are a great example of inferior goods. That is, the more income a person makes, the less of the good they buy. Ramen’s price point is excellent for someone with little to no income. You’re getting around 400 calories for just under a buck. If we take the standard daily intake of 2000 Calories seriously, this is the meal to go with! Fast food, cheap frozen meals, and thrift store clothes are often viewed as inferior goods. This can be different for different people, though. I love fast food, (my waistline will prove it), and thrift store shopping is becoming trendy, I think. And, I admit, I crave a Hot and Spicy bowl every now and again.

Normal goods, on the other hand, are goods that you purchase more of as your income increases. Daily Harvest is a normal good. Why? Because of the ingredients and the service provided.

The type of meal you get out of Daily Harvest cups is well-balanced, unlike the Ramen noodles and other inferior goods. In a cheap ramen bowl, you are getting around 400 Calories of just weird noodles made up of a bunch of sodium this and sodium that, a handful of additives we can’t pronounce. In addition to the ingredients listed, my favorite Harvest Bowl also has a little olive oil, sun-dried tomatoes, lemon juice, pink sea salt, and organic peppercorns—all at under 220 calories. Despite the lower calories, I’m getting a well-balanced meal that can curb my appetite pretty darn well.

Daily Harvest reduces my transactions costs dramatically. The variety of ingredients necessary to prepare these cups require hours and hours to not only procure but to portion out into meals and combine them appropriately. Time is money. On top of that, these meals are shipped to your house, so you don’t even have to head out to the stores with a list.

Another cost-saving aspect of the Daily Harvest subscription is that we reduce waste. Sure, I could run and get all these ingredients (for this one bowl), but I would end up wasting quite a bit. The ingredients used in these meals are usually the quickest to spoil in our refrigerators. Now, I don’t have to worry about that.

Underlying all this are opportunity costs. By outsourcing these meal preps, I can direct my more valuable resources elsewhere, like my time. I also eat healthier, making my workouts and weight-loss programs more effectively. Not only do I not have to prepare my meals, but I don’t have to buy any food for lunch.

The cafeteria in my school costs $8.50. A smoothie at your local smoothie bar will run you about $8.00. A bowl with these ingredients at your local eatery will run you at least $10. These purchases might not seem like much. But, try totaling them up after a month!

Try It!

For 24 cups (you get to choose what you want), it costs $167. This essentially covers most of my lunches and a few of my breakfast meals every month. If I spend an average of $10 on food every day, I save about $80 per month by switching to Daily Harvest.

If you’re having a hard time with meal prepping and you keep eating garbage (like me), I highly recommend Daily Harvest. Everything is done online. I am also a fan of their customer service. In my recent move, they sent the box over to my old house. No one informed me that it had been received. I called to let them know and I was happily sent a brand-new box in a few days; no questions asked.

Click this link if you want 3 free cups ($21 in savings) when you order your first box. Comment or message me if you want my other recommendations!

5 stars for Daily Harvest. 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.